Palyatif Bakım nedir?

Palyatif bakım, ciddi bir hastalığı olan insanlar için özel tıbbi bakımdır. Bu bakım, hastalığın semptomlarından ve stresinden kurtulmaya odaklanmaktadır. Amaç hem hasta hem de aile için yaşam kalitesini iyileştirmektir.

blog-palyatif-bakim

Palyatif bakım, ek bir destek katmanı sağlamak için hastanın diğer doktorlarıyla birlikte çalışan özel eğitimli hemşireler ve diğer uzmanlar ekibi tarafından sağlanmakta, hastanın ihtiyaçlarına dayanır. Herhangi bir yaşta ve ciddi bir hastalığın herhangi bir aşamasında uygundur.

Palyatif bakım ekipleri yaşam kalitesine odaklanır. Kanser, kalp yetmezliği, kronik akciğer hastalığı (KOAH), böbrek hastalığı, Alzheimer, Parkinson, ALS ve daha fazlası gibi ciddi hastalıkların semptomları ve stresinden muzdarip insanları tedavi ederler.

Palyatif bakımın amacı, acıları hafifletmek ve hastalar ve aileleri için mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamaktır. Semptomlar ağrı, depresyon, nefes darlığı, yorgunluk, kabızlık, bulantı, iştah kaybı, uyku güçlüğü ve kaygı içerebilir. Ekip, günlük yaşama devam etmek için güç kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kısacası, palyatif bakım yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Son çalışmalar, palyatif bakım alan ciddi bir hastalığı olan hastaların bu bakımı almayanlardan daha uzun yaşadıklarını göstermiştir. Palyatif bakım ekibi, tedavi seçimlerinizi hedeflerinize ulaştırmanıza yardımcı olmak için gereken zamanı da harcar. Ayrıca tüm doktorlarınızın ne istediğinizi bildiğinden ve anladığından emin olacaklardır. Bu, bakımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve yaşam kalitenizi iyileştirir.

Bilge Hayatlar’ın palyatif bakım ekipleri sizinle, ailenizle ve diğer doktorlarınızla birlikte çalışan uzmanlardır. En çok ihtiyacınız olduğunda ekstra bir destek katmanı sağlarlar. Belirtilerinizi ve stresinizi tedavi etmenin, sizi ve ailenizi desteklemenin yanı sıra palyatif bakım ekibi, tüm doktorlarınızla iletişim kurarak herkesin aynı sayfada olmasını sağlar. Yolun her adımında sizi desteklerler.

Bizler; kişinin sağlıklı olmasının fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda iyilik olması olduğunu biliyor ve bu yönde bütüncül bir yaklaşım ile hizmet vermeyi kendimize ilke ediniyoruz.