yaslilarda-anestezi

Yaşlılarda Anestezi Kullanmak Sakıcalı mı?

Yaşlılarda hastalıkların baş göstermesiyle birlikte ameliyat ihtiyacı gençlere göre daha fazla olmaktadır. Yaş ilerlemesiyle; düşmelere bağlı sakatlanmalar, katarakt gibi göz problemleri cerrahi müdahale gerektiğinden anestezi almayı zorunlu kılmaktadır.

Yaşlı hastada tercih edilecek anestezi yöntemi, anestezi uzmanının analizi sonrasında belirlenmektedir. Hastanın genel sağlık durumu, geçireceği operasyonun büyüklüğü ve süresi gibi kriterler anestezi için yapılan analiz esnasında dikkate alınır.

Yaşlı hastalarda cerrahi operasyon gerektiren sağlık sorununun yanında genellikle başka sağlık sorunları da mevcut olduğu için anestezi öncesi bu sorunlara en aza indirmeye çalışılır ki hasta anesteziden olabildiğince az etkilenerek operasyonu tamamlayabilsin.

Anestezi sonrası bakım, özellikle yaşlı hastalar için en az anestezi kadar önemlidir. Geçirilen operasyonun büyüklüğü, küçüklüğü fark etmeksizin hasta hem psikolojik hem fiziksel olarak etkilenmektedir. Bu yüzden ameliyat sonrası bakımın profesyonelliği ve hastaya karşı tutum çok önemlidir.

Hastanın operasyon sonrasında günlük rutinine sağlıklı bir şekilde dönebilmesi için Bilge Hayatlar’ın profesyonel ekibi, yüksek donanımlı cihazlarla hem hasta yakınlarına hem de hastaya gerekli özeni göstermektedir.

Bizler; kişinin sağlıklı olmasının fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda iyilik olması olduğunu biliyor ve bu yönde bütüncül bir yaklaşım ile hizmet vermeyi kendimize ilke ediniyoruz.