Yaşlandıkça vücudumuz kaçınılmaz olarak birçok fiziksel değişime uğrar. Yaşlanmayla gelen bu değişiklikler arasında azalmış kemik yoğunluğu, azalmış kas kuvveti, artan vücut yağı, zayıf koordinasyon ve daha sert eklemler bulunur. Yaşlanmanın bu normal etkileri yaşlı insanların hareketliliğini ve dengesini etkileyebilir ve düşme ve kemik kırma ihtimalini artırabilir. Tüm bunların günlük yaşamları üzerinde büyük bir etkisi olabilir ve bağımsızlıklarını azaltabilir.

 

Yaşlı insanlar genellikle eskisi kadar hızlı ve sabit olmadıklarını hissederler ve örneğin merdivenlerden inip çıkmakta daha çok zorlanırlar. Bu daha sonra dışarı çıkma ve bağımsız hareket etme durumlarını etkiler. Ancak bunu yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası olarak kabul etmek zorunda değiliz. Fizyoterapi yaşlanmayı durduramazken, vücudumuz ve yaşamlarımız üzerindeki etkisini azaltmaya yardımcı olabilir.

Fizyoterapistler, insanların olabildiğince aktif ve bağımsız olmalarını engelleyen fiziksel ve diğer faktörleri tanımlamak için eğitilir ve daha sonra bunları aşmanın yollarını bulurlar. Bu onları yaşlıların olabildiğince aktif kalmasına yardımcı olmak için ideal bir yer haline getirir. Aslında fizyoterapinin yaşlanma ile ilişkili güç, denge, koordinasyon, esneklik ve ağrı seviyeleri gibi birçok faktörü iyileştirdiği gösterilmiştir.

Sonuçta fizyoterapinin, yaşlı yetişkinlerin sağlıklarını, refahlarını, işlevsel yeteneklerini ve bağımsızlıklarını korumalarına yardımcı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu sadece iyi işleyen bir ekip çalışmasıyla mümkündür. Bu nedenle Bilge Hayatlar ailesi her alanda olduğu gibi fizik tedavi alanında da uzman ekibiyle misafirlerimizin yaşam standartlarını en yüksek seviyede tutmak için çalışmaktadır.