Palyatif Bakım ne demektir?


Palyatif Bakım insan hayatını tehdit eden rahatsızlıklardan kaynaklı sorunlar ile mücadele eden hastaların gerek ruhsal gerekse fiziksel etkilerin tespit edilerek giderilmesi demektir. Bilge Hayatlar Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi; çeşitli nedenlerle yatağa bağımlı olan, sürekli tıbbi bakım ve gözetim ihtiyacı bulunan hastalara palyatif bakım hizmeti vermektedir.

palyatif-bakim-ankara

Tesis, palyatif bakım hizmeti sunmak üzere özel olarak tasarlanarak tamamen bu amaca yönelik inşa edilmiştir.

Tıbbi ekibimiz; yatağa bağımlı hasta bakımında uzmanlaşmış, bu alanda tecrübe sahibi doktor, hemşire, acil tıp teknisyeni ve hasta bakım destek personelinden oluşmaktadır.

Hastaların dış merkezlerde daha önceden düzenlenmiş olan tedavi ve bakımları, doktor gözetiminde hemşireler tarafından sürdürülür. Periyodik kan tetkikleri düzenli olarak yapılır. Hastanın sağlık durumunda ortaya çıkabilecek değişikliklerin ön tanısı ve ilk müdahalesi tıbbi ekip tarafından yapılır. İleri tetkik ve tedavi gerektiren hallerde hastanın tedavisinin anlaşmalı sağlık kuruluşlarında sürdürülmesi sağlanır.

Palyatif bakım, ek bir destek katmanı sağlamak için hastanın diğer doktorlarıyla birlikte çalışan özel eğitimli hemşireler ve diğer uzmanlar ekibi tarafından sağlanmakta, hastanın ihtiyaçlarına dayanır. Herhangi bir yaşta ve ciddi bir hastalığın herhangi bir aşamasında uygundur.

Palyatif bakım ekipleri yaşam kalitesine odaklanır. Kanser, kalp yetmezliği, kronik akciğer hastalığı (KOAH), böbrek hastalığı, Alzheimer, Parkinson, ALS ve daha fazlası gibi ciddi hastalıkların semptomları ve stresinden muzdarip insanları tedavi ederler.

Palyatif bakımın amacı, acıları hafifletmek ve hastalar ve aileleri için mümkün olan en iyi yaşam kalitesini sağlamaktır. Semptomlar ağrı, depresyon, nefes darlığı, yorgunluk, kabızlık, bulantı, iştah kaybı, uyku güçlüğü ve kaygı içerebilir. Ekip, günlük yaşama devam etmek için güç kazanmanıza yardımcı olacaktır. Kısacası, palyatif bakım yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olacaktır.

Son çalışmalar, palyatif bakım alan ciddi bir hastalığı olan hastaların bu bakımı almayanlardan daha uzun yaşadıklarını göstermiştir. Palyatif bakım ekibi, tedavi seçimlerinizi hedeflerinize ulaştırmanıza yardımcı olmak için gereken zamanı da harcar. Ayrıca tüm doktorlarınızın ne istediğinizi bildiğinden ve anladığından emin olacaklardır. Bu, bakımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlar ve yaşam kalitenizi iyileştirir.

Kanser, SVO (inme), ALS veya benzeri hastalıklar nedeniyle yatağa bağımlı, trakeostomiden mekanik ventilatörle solunumu devam eden, midesinden PEG’le beslenen, düzenli aspirasyon gereksinimi olan tüm hastaların tedavi ve bakımları Bilge Hayatlar Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi’nde yapılmaktadır.

Özel bakım servisinin tıbbi alt yapısı, hastane standartlarına uygun şekilde düzenlenmiştir. Hastaların kan basıncı, kalp hızı, vücut ısısı gibi hayati bulguları yatak başı monitörlerle sürekli takip edilmektedir. Gerekli hallerde kullanılmak üzere, merkezi oksijen sistemi vardır.

Yatağa bağımlı hastaların; yatarak fizyoterapisinin sağlanmasının dışında, özel yutma ve konuşma terapisi de yapılmaktadır.

Bizler; kişinin sağlıklı olmasının fiziksel, ruhsal ve sosyal anlamda iyilik olması olduğunu biliyor ve bu yönde bütüncül bir yaklaşım ile hizmet vermeyi kendimize ilke ediniyoruz.